Z poprzednich postów wiesz już dlaczego warto przyjrzeć się sobie
i swojemu poczuciu własnej wartości, wiesz dlaczego warto rozwijać je pozbywając się fałszu i niejasności.

Twoje poczucie własnej wartości, a więc odbieranie siebie jako osoby kompetentnej może się nieco różnić w różnych obszarach życia. W jednych sytuacjach czujesz się bardziej na miejscu, w innych czujesz jakby coś było z Tobą trochę nie tak. To normalne, dlatego publikuję listę cech z zakresu prawdziwego i zafałszowanego poczucia własnej wartości podzieloną na kilka obszarów życia (zrobię to w trzech postach, abyś miał czas na refleksję).

Dziś zajmiemy się pierwszym z nich, a jest nim stosunek do samego siebie.

Jest to najważniejszy i kluczowy obszar naszego funkcjonowania. Zależy on od obrazu samego siebie, przekonań na własny temat, opinii o naszej osobie ważnych dla nas osób i otoczenia w ogóle, streotypów i kanonów typowych dla naszej płci i kultury, w której żyjemy. O tym szerzej później.

Poniżej przygotowałam dla Ciebie tabelę z listą tendencji w zachowaniu oraz typowych zachowań – są one jedynie wskazówkami w rozpoznaniu stanu Twojego poczucia własnej wartości, a nie kompletnym wykazem wszystkich możliwych zachowań. Niekoniecznie też w jakiś sposób się zachowujesz, ale postąpiłbyś w podobny sposób gdyby zaistniała taka potrzeba.
Zapoznaj się z poniższą listą i zastanów czy chcesz zmienić swój stosunek do samego siebie.
(PWW = poczucie własnej wartości)


Jeśli coś szczególnie zwróciło Twoją uwagę zapisz to sobie, abyś wraz z kolejnymi wpisami mógł nad tym popracować.

One thought on “Poznaj swoje poczucie własnej wartości cz. I

  1. Pingback: Twoja odporność – Stworzeni do Życia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *